promocija knjige “Bosanskohercegovački imami u doba komunizma” autora dr. Adisa Sultanovića - 17.11.2021.

  • rasid orlovic
  • 22.11.2021
  • Komentara: 0
  • Vijesti,

U srijedu, 17. 11. 2021. godine održana je promocija knjige “Bosanskohercegovački imami u doba komunizma” autora dr. Adisa Sultanovića u atriju Medžlisa IZ-e Tešanj.

Promociju su zajedno organizirali Medžlis IZ-e  i OO Ilmije Tešanj. Promotori su bili: dr. Adis Sultanović, autor knjige, Nesib ef. Hadžić, predsjednik Udruženja “Ilmijja” i glavni imam Medžlisa IZ-e Tešanj mr. Fuad-ef. Omerbašić.

Moderator promocije bio je Suljo-ef. Djedović prof. predsjednik Ilmijje Tešanj koji je nakon zahvale autoru i Ilmiji BiH kao izdavaču, naglasio da  knjiga „Bosanskohercegovački imami u vrijeme komunizma“ – Društveni položaj i djelovanje imama u Bosni i Hercegovini od 1945. do 1971. godine”  predstavlja dorađenu doktorsku disertaciju Adisa Sultanovića koju je pod naslovom „Društeni položaj i djelovanje imama u Bosni i Hercegovini od 1945. do 1971. godine“ odbranio na Fakultetu islamskih nauka Univerziteta u Sarajevu, 19. januara 2021. godine pred komisijom: doc. dr. Asim Zubčević, predsjednik, doc. dr. Senad Ćeman, član i prof. dr. Ahmet Alibašić, mentor i član.

Predmet ove studije, koja je izašla iz štampe u izdanju Ilmije BiH, je društveni položaj i djelovanje imama u Bosni i Hercegovini u periodu od 1945. do 1971. godine sa ciljem prikaza stanja i prilika koje su utjecale na položaj bosanskohercegovačkih imama u društvu uopće i u Islamskoj zajednici u BiH posebno. Pored toga, važno je bilo proučiti i predstaviti ukupno djelovanje imama u Bosni i Hercegovini od 1945. do 1971. godine u namjeri razumijevanja njihovog vjersko-prosvjetnog rada, kao i njihovog doprinosa Islamskoj zajednici u BiH i socijalističkom društvu općenito”.

Ukazujući na izrazito težak položaj bosanskohercegovačkih imama u vremenu komunističke vladavine, autor knjige je istakao: “Pedeset druge godine, zvanično je 210 muallima ostalo bez posla bez ikakve prinadležnosti. , (…) . Već u drugoj polovici pedesetih godina dolazi do popuštanja tih najradikalnijih mjera. To vrijeme od 45.-te do 71. nije jednobrazno nego se ono mijenja, a imami ostaju privrženi misiji.” Autor je ukazao i na detalje koji su oslikavali tešak materijalni i društveni status imama u komunističko doba navodeći pri tome i slučajeve sa područja Medžlisa IZ-e Tešanj.

prema riječima autora najviše izvora i originanih dokumanata za svoj rad pronašao je u fondovima Arhiva BiH Sarajevo (fond Komisije za vjerska pitanja) i arhive  Rijaseta IZ-e u BiH.

Promotor, Nesib ef. Hadžić je čestitajući Medžlisu Islamske zajednice na organizaciji promocije istakao da se jednako dobro osjeća u ovoj sredini kao i na skorašnjoj manifestaciji obilježavanja 109. godišnjice Ilmijje u ovom prelijepom prostoru, te poručio: “Period od 1945. do 1971. godine je težak općenito za muslimane, nemojte misliti da je to težak period samo za imame. To je jedan strašan period za sve ljude koji su htjeli da se mole Bogu i na bilo kakav način, fizičkim, psihičkim, jezičkim legitimiranjem se izjašnjavali kao muslimani. Tad je bilo kakav organiziran rad, bilo koga, bio osuđivan.”

Čestitajući autoru na upornom i znalačkom istraživačkom poduhvatu istakao: “Mi smo u Ilmiiji bili uvjereni da će autor svojim radom značajno osvjetliti ovaj period rada IZ-e i imama te smo odmah prihvatili i podržali njegov rad,  a što je autor i potvrdio, kao što se to vidi i iz ove knjige  u kojoj je autor, pored 18 fotografija originalnih dokumanata, naveo i 893 fus note kao izvore za ovu knjigu, ali i iz hljade kopiranih i skeniranih dokumenata koje nam je autor u toku istraživačkog rada dostavio na korištenje.”.   

 Knjiga „Bosanskohercegovački imami u vrijeme komunizma“  – Društveni položaj i djelovanje imama u Bosni i Hercegovini od 1945. do 1971. godine izašla je iz štampe 2021. godine u Sarajevu u izdanju Udruženja Ilmijje IZ-e u BiH i izdavača El-Kalem. Štampana je na 285 stranica formata A5, tvrdog uveza.

dr. Adis Sultanović je rođen u Bugojnu 22.08.1985.godine. Zvaršio je medresu, Fakultet Islamskih nauka u Sarajevu na kome je magistrurao 2015., a doktorirao 2021.godine. Zaposlen je na mjestu imama u džematu Teftedarin do, MIZ-e Sarajevo, oženjen je i otac dvoje djece.