Vjetar srušio munaru Ferhad-begove džamije u Tešnju
Uslijed snažnog vjetra, koji je tokom protekle noći (utorak, 12.12.2017.) zahvatio Tešanj i njegovu okolinu, nešto iza ponoći (oko 1,00 sat ) srušena je munara Ferhad-begove džamije u Tešnju.
Nakon prvog uvida u stanje nastale štete mr. Fuad ef. Omerbašić, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Tešanj, je izjavio da je munara Gazi Ferhad-begove džamije srušena od jakog udara vjetra i prilikom pada oštetila džamijsku sofu i jedan dućan u privatnom vlasništvu koji se nalazio neposredno uz džamiju.
Imam Omerbašić izrazio je zadovoljstvo time što nije bilo ljudskih žrtava, naglašavajući da je tešanjska Čaršija noćas ostala bez svoga simbola i da se ne može jutros prepoznati. „Uz Allahovu pomoć Tešnjaci su iz iskušenja uvijek izlazili jači, jedinstveniji i spremniji na žrtvu“, kazao je glavni imam Medžlisa IZ Tešanj.
Muftija zenički dr. Ejub ef. Dautović jutros je posjetio Medžlis Tešanj i obišao Ferhad-begovu džamiju.
Glavni imam Omerbašić izrazio je uvjerenje da će džamija vrlo brzo biti u funkciji za obavljanje redovnih vjerskih aktivnosti, podsjećajući da je džamija od 1558. godine, kada je napravljena, služila vjernicima za obavljanje namaza i vršenje drugih vjerskih sadržaja i ona će i dalje, ako Bog da, služiti onako kako je to Gazi Ferhad-beg svojom vakufnamom odredio.
Dan grada Tešnja se obilježava 10. decembra, na dan uvakufljenja Ferhad-begove džamije i prije dva dana je svečano obilježen ovaj dan i evocirano sjećanja na datum kada je Gazi Ferhat-beg uvakufio svoju džamiju, koja se smatra početkom urbanog razvoja Tešnja.
Policija je obavila uviđaj, a već su na putu i stručnjaci iz Federalnog Zavoda za zaštitu spomenika kulture čiji se dolazak očekuje u Tešnju oko podneva.
Ferhad-begova džamija, u narodu poznatija kao Čaršijska džamija, nalazi se pod zaštitom države kao spomenik kulture nulte kategorije.
O posljedicama nevremena u Tešnju Općinski načelnik Suad Huskić je kazao: “Vjetar jakog intenziteta tokom noći je zahvatio područje općine Tešanj i izazvao značajnu materijalnu štetu na objektima i instalacijama. Usljed vjetra pao je minaret Ferhad begove džamije. Prijavljena su dva velika oštećenja u urušavanja krova u Jevadžijama i Raduši. Vatrogasna jedinica je intervenisala u Raduši gdje je izbio požar na stambenom objektu, te na drugom objektu zbog pada elektro stuba na krov stambenog objekta. Evidentirano je više prijava pada elektrovodova na putnu komunikaciju. Snabijedivanje vodom je uredno. Snabdijevanje električnom energijom je otežano i ograničeno. Podzemne instalacije su u funkciji (uglavnom poslovne zone, objekti od posebne važnosti/bolnica, dom zdravlja, policija...) dok je veliki dio stambenih objekata trenutno bez električne energije, naročito područja O Planja, Karadaglija, Jablanice, Dž. Planja, Miljanovaca, Mekiša, Dobropolja... Sanacija kvarova je otežana zbog vjetra.“
Zahvajujemo se brojnim ljudima dobre volje koji su već ponudili pomoć u sanaciji nastale štete i obavješavamo sve vakife da smo pronašli odgovarajuća sredstva za sanaciju i da svoje uplate mogu vršiti za drugu namjenu ili kod potrebnijih korisnika.
U toku su radovi na otklanjanju posljedica štete radi mogućnosti pristupa džamiji, sprečavanja daljnje štete i upotrebe džamije.
Od 14,00 sati započeli radovi na skidanju kamena i skele sa krova oštećenog dijela džamije.
U 20,0 sati, velikim naporima radnika građevinske kompanije "Inter" Ljetinić i vatrogasaca zavreno je postavljanje cerade na džamiji čime je zaštićena unutrašnjost džamija o kiše i daljnje štete
Munara ove džamije je jedina kamena munara u Tešnju iz Osmanskog perioda koja je završena 1563/64 godine, a zadnja rekonstrukcija munare (čišćenje kamena i zamjena krova) izvršena je 1981. godine. Nakon čega je njena visina bila 26,37 m. Gazi Ferhad-begova džamija u Tešnju je registrovana u Rijasetu IZ-e u BIH pod brojem 1025, ima prizemlje sa itikafom, mahfil i sofe. Površina 152,25 m2 (10,50 x 14,50), a sofa 46,20 m2 (10,50 x 4,40).
Ispred mahfila formiran je kvadratni prostor koji je presveden drvenom kupolom raspona 8,75 m, a iznad mahfila su tri manje drvene kupole. Dvije bočne su raspona 2,40 m, a srednja 3,40 m. Cijela kompozicija krova sa načinom rješavanja kupola predstavlja jedinstven primjer u BIH. Jedino na ovoj džamiji osim centralne drvene kupole pojavljuju se i drvene kopole iznad mahfila. Kupole su urađene od drvenih, lučnih, ručno obrađenih pritesanih gredica i sa ispunom u vidu pletera. Zidovi džamije su od kamena debljine 70 cm, i to od pravilno klesanog lokalnog kamena.
Prema projektu Federalnog zavoda za zaštitu spomenika u periodu 2008-2012. izvršena je rastauracija i oslikavanje džamije, a izrađen je i plan restauracije munare koje je trebalo provesti u narednoj 2018.g.
Džamiju je 1697.godine spalio Eugen Savojski. Više puta je restaurirana (1785/86, 1882/83, 1934/35).
Vakif džamije je Gazi Ferhad-beg, sin Iskender-begov. Koji je pored džamije uvakufio i objekat medrese, karavan-saraj, 33 dućana, dva vrta i dr. Kabur vakifa se nalazi u haremu džamije i nije oštećen pri padu munare.
U okviru posjete Tešnju, premijer vlade ZD Kantona Miralem Galijašević u pratnji saradnika, općinskog načelnika mr. Suada Huskića i predsjedavajućeg OV Tešanj Senada Subašića u srijedu, 13.12.2017.g. obišao oštećenu Gazi Ferhadbegovu džamiju i porušenu munaru. Gdje ih je glavni imam upoznao sa oštećenjima džamije i munare i sa potrebnim sredstvima za hitnu sanaciju i obnovu munare i džamije, nakon čega je premijer obećao pomoć Kantona za hitnu sanaciju džamije, na čemu su zahvalnost izrazili Općinski načelnik, glavni imam i predsjednik IO Medžlisa IZ-e Tešanj.