Džamije i mesdžidi
U 34 džemata na području Medžlisa Islamske zajednice Tešanj ukupno je 38 džamija i sve su u funkciji. Prije rata bilo je 27 džamija. U toku rata 1 džamija je porušena u džematu Miljanovci Novi, 4 teško oštećene u džematima Dibekhana, Kraševo, Kalošević i Džemilić Planje, lakše je oštećeno 17 džamija, od kojih su sve sanirane ili rekonstruisane. Prema navedenim podacima, u toku proteklog rata ostalo je neoštećeno 5 džamija. U džematima Jelah, Kraševo, Oraš Planje i Bukva izgrađene su po dvije džamije, od kojih su sve u funkciji.
U 7 sadašnjih džemata prije rata nije bilo džamija i to u džematima: Dobropolje-Mekiš, Dolac-Kotlanice, Mračaj-Potočani, Jevadžije, Šije Donje Polje, Šije Gornje Polje i Čaglići.
Najznačajnija i najstarija džamija je Gazi Ferhad-begova (Čarši) džamija u Tešnju, izgrađena u periodu od 1556.-1558. godine, na kojoj se izvode radovi na restauraciji pod nadzorom Zavoda za zaštitu spomenika Federacije Bosne i Hercegovine.
Na području Medžlisa ukupno je 26 mesdžida. Prije rata bilo je 18 mesdžida. U toku rata oštećeno je 4 mesdžida. Svi mesdžidi su sanirani ili rekonstruisani.
Gasulhane
Na području Medžlisa ukupno je 38 gasulhana. Sve gasulhane su funkciji.
Vakufske-imamske kuće i stanovi
Na području Medžlisa ukupno je 33 vakufske kuće-stana. U toku rata 1 kuća je porušena i više je oštećenih. Sve oštećene imamske kuće su sanirane ili rekonstruisane.
Poslovni objekti i prostori
Na području Medžlisa ukupno je 3 poslovna objekta i 5 poslovnih prostora i to: objekat Gazi Ferhad-begove medrese u Tešnju, u kojem je smješteno sjedište Medžlisa, ugostiteljski objekat "Kahva" u Tešnju, objekat "Šareni mekteb" u Tešnju, poslovni prostor u objektu "Stara banka" u Tešnju, u kojem je pod zakupom Sberbank, prizemlje objekta „Muftijin konak“ u Tešnju, dva dućana u ulici Trg Alije Izetbegovića u Tešnju, koji su takođe pod zakupom i poslovni prostor u novosagrađenom objektu "Katanga" u Tešnju.
Zemljište
Na području Medžlisa, tačnije na području užeg dijela grada Tešnja, u predhodnom društveno-političkom sistemu po raznim osnovama oduzet je veliki broj atraktivnih zemljišnih parcela, za koje nikada nije isplaćena nikakva naknada i za koje se čeka pravično obeštećenje od strane države.
Ostalo
Izvršni odbor Medžlisa formirao je komisiju koja je 2006. godine, izvršila popis i procjenu cjelokupne vakufske imovine na području Medžlisa. Od 2011. godine Medžlis učestvuje u implementaciji programa evidentiranja vakufske imovine puteb web aplikacije Vakufske direkcije.
Na kraju 2020. godine Medžlis IZ-e Tešanj raspolaže sa: 38 džamija, 26 mesdžida, 2 mekteba, 2 tekije, 33 vakufske kuće-stana, 38 gasulhana,sa ukupnom površinom vakufa od 1.298.544 m2, od čega 22.632 m2 na odručju općine Doboj Jug i 9.072 m2 na području općine Usora.
Svi objekti su u poslijeratnom periodu rekonstruisani ili novoizgrađeni i u punoj funkciji.
U okviru ekološkog projekta „Energetske efikasnosti“ koji ovaj Medžlis provodi u okviru globalnog projeketa održivog razvoja kroz utopljavanje objekata (termoizolaciona fasada i zamjena stolarije), zamjenu štetnog grijanja i zamjenu klasične rasvjete novom led rasvjetom
do sada je :
od 38 džamija na 16 postavljena termoizolaciona fasada, na 28 PVC stolarija, u 25 uvedeno grijenje na pelet, gradsko, struju ili plin, u 19 instalirana led rasvjeta, a u 11 kombinovana led i klasična rasvjeta,
od 26 mesdžida i 2 mekteba na 9 je postavljena termoizilaciona fasada, na 19 PVC stolarija, u 8 uvedeno grijenje na pelet, gradsko, struju ili plin, u 6 instalirana led rasvjeta,
od 33 vakufske kuće i stana na 28 je postavljena termoizilaciona fasada, na 30 PVC stolarija, u 14 uvedeno grijenje na pelet, gradsko, struju ili plin, u 4 instalirana led rasvjeta,
na sjedništu Medžlisa sa poslovnom zgradom „Kahva“ postavljena termoizolaciona fasada, PVC stolarija, uvedeno gradsko grijanje i led rasvjeta.
Slike vakufskih objekata na području Medžlisa