Posjeta Turskoj

Imami Medžlisa IZ-e Tešanj sa suprugama posjetili Tursku

Posjeta je upriličena na poziv Muftije iz Kutahye Mustafe Uskuluplu, koji im je oranizairao topao i srdačan doček i boravak u Turskoj u periodu od 10. do 15. avgusta 2013.g.

U vrijeme boravka u Kutahy Muftija je organizirao prijem u svom uredu gdje je goste upoznao sa radom Muftijstva i najvažnijim znamenitostima ove oblasti. Regija Kutahya obuhvata 12 općina, sa 1.200 džamija, 500 vjerskih službenika. Najznačajnije privredne aktivnosti su proizvodnja ukrasne keramike-porcelana i rudnik bora. Iz ovog rudnika se dobiva  1/3 svjetske proizvodnje bora. Nakon toga su zajedno posjetili:

Ulu džamiju – najveća džamija u Kutahy, dimenzija 45 x 26 m, građena od 1381. do 1410. godine, imala je 57 drvenih stubova. Na prednjem zidu desno od mihrama nalazi se jedna od 35 poznatih širom svijeta slika Kabe. U ovoj džamiji imam je nakon podne namaza predstavio goste iz BiH.

Tekija džamiju – izgrađenu u vrijeme Seldžuka u obluiku kruga, koja se sve do 1925. godine koristila kao tekija u kojoj se okupljao mevlevijski red, a od 1958.gdine koristi se kao džamija. 

Domaćin ove džamije je upoznao goste iz BiH da je u Kutahyu 1300. godine došao Mevlanin unuk iz Konje, pa je otuda nastala čvrsta veza između ova dva mjesta.

Gradinu – sa starom džamijom iz seldžučkog perioda –

Univerzitetski kampus – Novo naselje sa moderno izgrađenim objektima u kojima se u brojnim fakultetima (od ove godine i Fakultet islamskih nauka) školuje 42.000 studenata, uz angažovanje preko 10.000 profesora. Sa vlastitom džamijom izgrađenom 2001. godine u seldžučkom stilu, sa nevšehirskim mihrabom i mimberom za 2500 klanjača. Pored brojnih objekata u krugu kampusa je  vještačko jezero, ribnjak, olimpijskim bazen…  U zgradi uprave rekrot Kampusa je upriličio prijem za goste iz BiH, upoznao ih sa kampusom i naučno istraživačkim projektima iz oblasti medicine i obnovljivih izvora energije – solarna energija, kojima se bavi uvaj Univerzitet.

Glavni imam Medžlisa IZ-e Tešanj je predstavio goste i sredinu iz koje dolaze, te rektoru uručio umjetničku sliku tešanjske gradine, a rektor glavnom imamu prigodan porcelanski tanjir.

Veliki trgovački centar, centar i stari dio grada sa mnogobrojnim trgovinskim i ugostiteljskim radnjama.

U slobodno vrijeme smo dnevne namaze obavljali u Mekka džamiji koja je u neposrednoj blizini hotele u kome smo bili smješteni, a poznata je po lusteru u obliku Kabe.

Posebno je bio dirljiv susret sa Bošnjacima iz tri sela u blizini Kutahye. Naime, u blizini grada Kutahya nalaze se tri sela Bošnjaka porijeklom iz svih krajeva bivše Jugoslavije. Na dan našeg dolaska oni su imali tradicionalno bošnjačko sijelu u centru jednog sela, pa su pred akašam namaz priredili doček za zemljake iz Bosne, a nakon zajedničkog klanjanja akšam-namaza u džamiji i prigodnu večeru. Kako su svi znali govoriti Bosanski jezik lako i brzo se uspostavila komunikacija i osjetila velika i istinska radost zbog našeg dolaska, pa je bilo i poziva u kuće na kahve pa i poziva na prijateljstva.

Na rastanku je Muftija svim gostima uručio prigodne hedije.

Za vrijeme boravka  u  Istambulu domaćin gostima je bio izaslanik načelnika Bašak Šehir općine koji je gostima pokazao i upoznao ih sa znamenitostima Istambula:

Mihrimanija džamija – koju je u evropskom dijelu Istambula od 1562. do 1565. g. za ovu sultaniju (kćerku sultana Sulejmana Veličanstvenog) izgradio najpoznatiji osmanski graditelj Mimar Sinan. Ovo je druga džamija kuju je on izgradio za ovu sultaniju, 10 godina nakon gradnje prve džamije u Azijskom dijelu Istambula. Uz džamiju je izgrađena i medresa, hamam. trgovine, džamija je kasnije obnavljana ali su kameni mimber i mihrab originalni, visina centalne kupole je 37 metara. U ovoj se džamiji sada klanja teravih namaz džuzom. .

Džamiju i turbe sultana Mehmeda Fatiha – građena odmah po oslobađanju Istambula sa 10 ulaza u harem,  medresom, bolnicom …Izgrađena je na jednom od sedam brda Istambula. Pored turbeta Sulltanu Fatihu hafizi su proučili Jasin, a svi posjetioci potom Fatihu. Ovdje je domaćin upoznao goste sa iscrtanim sunčanim satom na zidu džamije i osnovonim podacima o džamiji (gradnja trajala 8 godina, centralna kupola visoka 26 metara, u haremu 26 kamenih stubova različite boje, Sultan klanjao na svom uobičajenom mjestu na mahfilu, džamija obnavljana nakon velikog zemljotresa, sve levhe su sačuvane i danas su originalne, nažalost i u ovoj džamiji je kao i u drugim džamijama 1932. godine učen ezan na Tursakom jeziku…  u haremu džamije ukopani su brojni osmanski odličnici….

Aja Sofija -  do dolaska mehmeda Fatiha bila prav oslavna crkva. Fatih je preuređuje u džamiju i podiže prvu manaru (ostale su izgrađene kasnije), više puta je rušena i obnavljana, a od 1932. godine se koristi kao muzej.

Nakon zajedničkog klanjanja podne namaza u Sultan Ahmedovoj-Plavoj džamiji – sa šest munara domaćin je goste počastio ručkom, gdje im je uručio selame Načelnika općine i još jednom izrazio zadovoljstvo što je u prilici ugostiti „hrabri narod Alije Izetbegovića“.

Za vrijeme ove posjete jasno se uočilo nekoliko bitnih činjenica; ekonomski napredak Turske, veliko ulaganje u nauku, ugled i poštivanje predpostavljenih, vjersko opredjeljenje i gradnja brojnih džamija, ulaganje u ekološke projekte i čistoća, veliki respekt prema liku i djelu rahmetli našeg predsjednika Alije Izetbegovića i neskrivena ljubav prema Bošnjacima.

I ovom prilikom posjetioci se najsrdačnije zahvaljuju Muftiji Kutahye Mustafa ef. na srdačnom i prijateljskom dočeku u Turskoj.