Hutba "Vakuf - trajno dobro"

Danas je (pekat, 06.12.2013.g) u svim džamijama na području Medžlisa IZ-e Tešanj održana zajednička hutba na temu "Vakuf - trajno dobro".  Hutbu je priredio i u Gazi Ferhadbegovoj (Čarši) džamiji u Tešnju održao glavni imam Medžlisa IZ-e Tešanj mr. Fuad ef. Omerbašić. Ovom hutbom započela je realizacija programa Medžlisa IZ-e Tešanj za obilježavanje 10. decembra "Dana grada Tešnja", a u povodu sjećanja na najznačajnijeg tešanjskog vakifa Gazi Ferhad-bega i dan utemeljenja njegove vakufname (10. decembra 1558.godine kako to navede glavni imam u hutbi) što je poslužilo Općinskom vijeću  u Tešnju da donese odluku da se taj dan obilježava kao "Dan grada Tešnja". 

VAKUF – TRAJNO DOBRO

Hvala Allahu dž.š., Gospodaru svih svjetova. Neka su salavat i selam na Poslanika Muhammeda, a.s., i njegovu časnu porodicu.

Cijenjeni džematu!

Uzvišeni Allah, Stvoritelj svega, Sebe je nazvao imenom el-Vehhab – Darivatelj, Koji ne škrtari u milosti Svojoj. On ljudima daje nebrojene blagodati, a za uzvrat traži samo njihovu zahvalnost, koja se jednim dijelom manifestuje i kroz udjeljivanje dijela tih blagodati drugima.

S toga su muslimani od najranijeg perioda Islama pa sve do danas, draga srca darivali i uvakufljavali svoja dobra. Oni su se trudili da svome postojanju dadnu smisao, a najbolji put ka tome je bio da ostave iza sebe trajno dobro – vakuf.

Našim precima je njihov lični imetak bio draži nego imetak njihovih nasljednika. To je logično, zar ne? Poslušajmo šta je, u vezi s tim, rekao Muhammed, a.s. On je jednom upitao svoje ashabe: "Kome je od vas draži imetak njegovih nasljednika nego njegov lični?" – ''Božiji Poslaniče, svako više voli svoj nego tuđi imetak'' - odgovoriše ashabi. Poslanik dodade: "Čovjeku pripada samo ono što podijeli, a sve ono što ostane iza njega pripada njegovim nasljednicima."

Ovim hadisom Poslanik, a.s., poziva svoj Ummet da iskoriste priliku za udjeljivanje dok su još živi, jer kad smrt dođe, moraće će se za svoj imetak  polagati račun na Sudnjem danu.

 Dakle, nemoj mo očekivati da će naši nasljednici udijeliti nešto za nas.  Udijelimo dok smo živi! Nemoj mo predavati svoju sudbinu i svoj uspjeh na Ahiretu u tuđe ruke!

Istinu iz prethodnog hadisa potvrđuje drugi hadis, u kome Poslanik, a.s., kaže: ''Umrloga prate tri stvari: njegova porodica, imetak i djela. Dvoje se vraća, a jedno ostaje s njim. Vraćaju se porodica i imetak, a s njim ostaju njegova djela.''

Prema tome, čovjek na Ahiret nosi samo djela, u koja se, između ostalog, ubraja i njegov darovani vakuf (trajna sadaka), za koji će mu pristizati nagrada (sevapi) sve do Sudnjeg dana.

A pored navedenih, još je jedan hadis utjecao na naše pretke da budu vakifi. Poslanik, a.s., je rekao: ''Dobra djela čuvaju čovjeka od zla i nesreće, skrivena sadaka gasi Allahovu srdžbu, obilazak rodbine produžava život, a svako dobro djelo je sadaka. Dobročinitelji na Dunjaluku bit će dobročinitelji i na Ahiretu, a griješnici na Dunjaluku, bit će grješnici i na Ahiretu.''

Naši preci nisu bili sebični i škrti, nisu mislili samo na sebe, nego i na dobrobit cijele zajednice. Oni su ulagali i u sebe, i u svoju djecu, i u druge ljude i u mnoge generacije iza sebe. Rezultat toga jesu brojni mostovi, česme, džamije, tekije, mektebi, mesdžidi, medrese, bolnice, hanovi, musafirhane, biblioteke, putevi, bezistani, dućani...

Draga braćo!

Gazi Ferhadbeg je ustanovio svoj vakuf. Sagradio je džamiju, medresu, han, 32 dućana, imanja koja se zovu Tugavići, Jablanica, Čaglići, Ripna, mlinove na vodi poznatoj po imenu Raduša, kuću i zemlju u blizini rijeke Usora, kao i 30000 dirhema koji su davani na prirast tako da svaki 10 daje 11 dirhema. Vakuf Gazi Ferhadbega je zaslužan za urbani razvoj Tesnja.

10. decembarje dan Tešnja, otuda sjećanje na ovog velikog vakifa je naša trajna dužnost ali podsjećanje da danas moramo svi mi biti novi vakifi, živi vakifi, hodajući vakifi koje neće moći niko više oduzeti ili nacionalizirati kao što je to učinjeno za vrijeme društveno političkog uređenja poslije Drugog svjetskog rata.

Tada je Islamskoj zajednici oduzeto pet poslovnih zgrada, 55 parcela u ukupnoj površini 14,5 dunuma, te 3600 dunuma šume što će se svakako odraziti  na njenu ekonomsku moć. 

Danas  smo pozvani da čuvamo uspomenu na Gazi Ferhad-bega, da u granicama naših mogućnosti učestvujemo u očuvanju i produžavanju njegova vakufa kroz generacijski projekat rekonstrukcije sjedišta medžlisa u objektu nekadašnje tešanjske medrese kako bi taj projekat završili do 7. maja, Dana džamija u Bosni i Hercegovini.  

 Većina Bošnjaka danas gubi korak za svojim precima u uvakufljavanju. Imaju više imetka nego njihovi preci, ali manje dijele. Vjeruju, ali su zaboravili hadis: ''Davanje nikome neće umanjiti njegov imetak.''

 Dragi Allah poručuje: ''Vi ste, eto, pozvani da udijelite na Allahovom putu, ali neki od vas su škrti. A oni koji su škrti, na svoju štetu su škrti. Allah je bogat, a vi ste fukara'a ako glave okrenete, Allah će vas zamijeniti drugim narodom, koji neće biti kao vi.'' (Muhammed, 38.)

Dakle, Dragi Allah će titize zamijenti džometima. A zašto je Uzvišeni Allah rekao da je štetno biti škrt? On je u Kur'anu udjeljivanje imetka opisao kao davanje imetka Allahu u zajam, pa na jednom mjestu veli: ''Ako Allahu draga srca zajam date, on će vam mnogostruko vratiti i oprostit će vam. Allah je zahvalan i blag.'' (Et-Tegabun, 17.)

Poruka ajeta je jasna, ono što daš u zajam Allahu, dž.š., dobit ćeš nazad višestruko i Dragi Allah će ti taj imetak sačuvati kao iznenađenje na Sudnjem danu, kada budeš polagao račun i kada na sve strane budeš tražio nekoga ko bi ti mogao u pomoć priskočiti.

Braćo moja! Dan našeg rastanka sa našim imetkom je sve bliži, a time i Dan polaganja računa pred Sveznajućim. Zato, ostavite iza sebe, što više možete, trajne sadake. Razmislite o riječima Uzvišenog Gospodara: ''I udijelite od onoga što smo vam dali, prije nego nekome od vas dođe smrtni čas, pa da onda rekne: 'Gospodaru moj, de me još malo zadrži, pa ću udjeljivati i bit ću dobar.' Allah nikome, kome smrtni čas dođe, neće život produžiti. Allah dobro zna šta vi radite.'' (El-Munafikun, 10-11.)

Molim Dragog Allaha da nas uputi na Prvi put, da nam podari berićet u našim poslovima i da nam dadne volju da dio svoga imetka uvakufimo za našu i dobrobit cijele zajednice! Amin.