Svečano otvorena Sulejmanija džamija u Jelahu

Svečano otvorena Sulejmaija džamija u Jelahu u subotu, 31.08.2013. godine. Svečanom otvorenju su prisustvovali najviši dužnosnici IZ-e u BiH sa Njegovom eminencijom Reisu-l-ulemom mr. Husein ef. Kavazovićem na čelu, te Muftija zenički mr. Ejub ef. Dautović, Muftija sarajevski mr. Husein ef. Smajić, Muftija Kutahye Mustafa Uskuluplu, predsjednik Mešihata IZ-e u Australiji Jasmin ef. Bekrić, glavni imam Medžlisa IZ-e Tešanj mr. Fuad ef. Omerbašić, glavni imami susjednih medžlisa Doboj -  Bajro ef. Džafić i Teslić Džafer ef. Gračić, poslanik u državnom parlamentu Šemsudin Mehmedović, poslanik u federalnom parlamentu Muhidin Alić, predsjedavajući OV Tešanj Fuad Šišić, sudija Ustavnog suba BiH Mirsad Ćeman (jelašanin)  i brojni drugi predstavnii javnog i političkog života ..., kao i župnik župe Jelah don Ilija Marinović. 

Na početku svečanosti džematski imam mr. Almir ef. Hadžić je ukratko predstavio džemat Jelah (džemat Jelah je danas jedan od najvećih džemata na području Medžlisa IZ-e Tešanj sa preko 1000 domaćinstava, a čine ga dva naseljena mjesta Jelah i Jelah Polje. U Sidžilu tešanjskog kadiluka iz 1743. godine pominje se selo Jelah, a kao džemat Jelah se prvi puta pominje 1919.godine na provedenim izborima za vakufsko-mearifske džematske medžlise. Kamen temeljac za izgradnu prve džamije u Jelahu položen je 1968.godine, a gradnja džamije završena 1970.godine. Ova džamija je svečano otvorena 1971.godine kada se  osniva samostalni džemat Jelah izdvajanjem iz dotadašnjeg zajedničkog džemata sa Jevadžijama. Polaganju kamena temeljca za izgradnju ove džamije i njenom svečanom otvorenju prisustvovao je tadašnji reisu-l-ulema Sulejman ef. Kemura po kome je džamija dobila naziv "Sulejmanija".  Džamija je izgrađena na vakufskom zemljištu koje je za tu svrhu uvakufio sada rahmetli Sakib Hadžan.  Iz sastava džemata Jelah 2002. godine izdvojeno je područje Mračaja i Potočana kao novi samostalni džemat.). U ovm džematu su do sada službovali imami Adem ef. Saltagić, Ibrahim ef. Mahalbašić i sadašnji imam mr. Almir ef. Hadžić. 

Nakon čega je predsjednik građevinskog odbora i najznačajniji vakif za rekonstrukciju džamije Adem Kantić, zahvalio prisutnima na dolasku u Jelah i upoznao ih sa osnovnim podacima o džamji (rekonstrukcija džamije započela je 2006. godine, a džamija ponovo stavljena u funkciju 06.maja 2007. godine, mada je izvođenje radova do konačnog uređenja trajalo sve do ove svečanosti. 

S ciljem očuvanja  izgleda džamija iz jednog historijskog perioda od postojeće džamije zadržan je prednji zid sa mihrabom, a ostali su zamijenjeni i džamija proširena za 80 m/2  odnosno novih dimenzija 15 x12 m, sa, od ćupa rekonstuisanom munarom, visine 42 metra. 

Pored džamije ranije je izgrađena vakufska kuća, a u periodu rekonstrukcije i pomoćni objekat sa brojnim sadržajima, natkriveni predulaz u džamiju, proširen i uređen harem džamije sa asfaltiranim parkingom. 

Do sada je za izvedene radove utrošeno preko 700.000, 00 KM, obezbijeđenih uglavnom sredstvima džematlija, ali i pomoći od strane Općine Tešanj, MZ Jelah, i dr. subjekata. 

Pored ove džamije izgrađena je džamija i u naselju Jelah Polje, koja je takođe u funkciji. 

Glavni imam mr. Fuad ef. Omerbašić je u svom obraćanju između ostalog istakao. " Mi danas svojim prisustvom svjedočimo da su džematlije Jelaha pokazali svoje pravo lice, gledajući ovu ljepoticu sa pratećim objektima  koja nije samo odraz graditeljskog umijeća nego odraz duše, bosansko hercegovačkog identiteta i ispravnog pogleda na sijet..." 

Općinski načelnik mr. Suad Huskić je nakon čestitke džematlijama Jelaha na ovom hairli poslu, naglasio da se u Jelahu vodi računa o svim segmentima života pa naravno i o vjerskom. Govoreći o stanju na području općine Tešanj danas istakao je da je u protekloj godini iz Tešnja izvezteno robe u vrijednosti od 280 miliona maraka u 56 zemalja svijeta. "O tešnju se u poslednje vrijeme priča bezbroj neistina i šalju kojekakve neosnovane optužbe. Ovdje se danas radi i gradi, ovdje se ponosno branio svoj prag, ovdje smo testirani kroz 268 dana totalne blokade u ratu. Ovdje nije bilo ni logora ni zločina, ovdje smo izdržali sve nedaće, ali ovdje idemo naprijed".    

Čestitku je uputio i Muftija iz Turske oblasti Kutahya Mustafa Uskuluplu, koji je za to potrudio i četitku uputio na Bosanskom jeziku. 

Mr. Husein ef. Smajić, sarajevski Muftija (inače Tešnjak-Miljanovci) je govorio o potrebi očuvanja jedinstva i zajedništva i izrazio zabrinutost zbog informacija o podjelama  na području Tešnja, ali i zadovoljstvo prisustvom predstavnika katoličke Crkve ovoj svečanosti čime se odašilje poruka uvažavanja i poštovanja drugog i drugačijeg. 

Mr. Ejub ef. Dautović, muftija zenički  je u svom izlaganju, nakon upućenih čestitki, govorio o potrebi očuvanja jedinstva, sloge i islamskog bratstva, istrajavanju u činjenju dobra i odvraćanju od zla, promicanju istine i plemenitosti...

Njegova eminancija, Reisu-l-ulema IZ-e u Bosni i Hercegovini mr. Husein ef. Kavazović je blagim i odmjerenim glasom  izrazio zahvalnost prisutnima,  vrijednim džematlijama, posebno šehidima, palim borcima i braniteljima naše domovine  koji su omogućili da se ova džamija izgradi i u miru orgaizira njeno svečano otvorenje.  " Bog je stvarajući živa stvorenja na Zemlji jedino čovjeku pridao obavezu odgovornosti za koju će morati odgovarati. Vjera i grijesi naši su u našim srcima. Srce ne može slagati, jer se za grijehe na srcima stvaraju crne tačke i tu nema prevara. Klonite se onoga što nam je Pejgamber Muhammed a.s. zabranio, a za ono što je naredio, radite i činite koliko možete... Bošnjaci su ponosan i hrabar narod koji nikada nije drugima osporavao njihovo ime, njihov jezik, ko su i šta su, što sa Bošnjacima nije bio slučaj. Moramo shvatiti važnost predstojećeg popisa stanovništva u Bosni i Hercegovini. ... Bosna je naša zajednička država u kojoj ima mjesta za sve i nije tijesna nikome"  poručio je na kraju uvaženi Reisu-l-ulema.

Na kraju je Muftija zenički proučio dovu i uručio Priznanje - najznačajnijim vakifima i predsjedniku građevinskog odbora Ademu i Sehidi Kantić, predsjedniku džematskog odbora Jelah Kasimu Aliću i imamu mr. Almir ef. Hadžiću.          

Predsjednik IO Medžlisa IZ-e Tešanj Zehrudin Kruško je uručio ključ džamije Reisu-l-ulemi koji je džamiju proglasio otvorenom i vlasništvom Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini navodeći da je registrovana u Rijasetu IZ-e u BiH pod brojem 1024., nakon čega je ključ uručio bračnom paru Ademu i Sehidi Kantić koji su svečano, uz tekbire prisutnih, otvorili džamiju. 

Prema procjeni i zvještavanju medija otvorenju džamije je prisustvovalo oko 30.000,00 posjetilaca, pa ipak nije došlo do saobraćajnog kolapsa što pokazuje da je bila ispravna procjena Organizacionog odbora na čelu sa predsjednikom Festa Vahidom da se parking za autobuse, prodajni štandovi i narodni ručak izmjeste na zasebnu lokaciju "Rastoke".   

Sam program svečanog otvorenja započeo je u četvrtak 29.08. 2013. g. akšam-namazom, nakon čega je održano veče ilahija sa učešćem muftije iz Kutahye Mustafom Uskuluplu (učio Kur'an), horova: "En-Nisa" iz Kaloševića, "Omladinski ansambl" iz Tešnja, "Selimija" iz Doboja, te solistice hora "El Fatih" iz Sarajeva, Amine Krdžalić iz Bukve, učenice III razreda Behrambegove medrese Tuzla i na kraju izuzetnim nastupom Armina Muzaferija sa tri ilahije izvedene bez muzičke pratnje samo uz pratnju prijatelja.

Program je nastavljen u petak 30.08.2013.g. džuma-namazom, sa izuzetno zapaženom hutbom zeničkog Muftije mr. Ejub ef. Dautovića, a potom mevludskim programom poslije akšam namaza kome su prisustvovali trojica muftija - iz Turske Mustafa Uskuluplu, iz Ljubljane dr. Nedžad Grabus i zenički mr. Ejub ef. Dautović,  glavni imami, imami i druge zvanice te izuzetno velik broj posjetilaca. Mevlud su proučili prisutni imami, prigodno obraćanje održali glavni imam i Muftija ljubljanski dr. Nedžad Grabus, a dovu proučio Muftija zenički mr. Ejub ef. Dautović.   

Poslije mevluda i klanjanja jacije-namaza  domaćini su upriličili spektakularan vatromet.